masjedhedayat.ir

تاریخ انتشار: ۱۲:۲۳ - ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۹
تعداد بازدید: ۸۷۵
کد خبر: ۳۱۹
با تمام توان بکوشیم زبان خود را کنترل نموده و کاملاً مراقب کلماتی که از دهان خارج می‌شود باشیم که گاهی یک دروغ یا یک غیبت یا یک سخن نابه‌جا خرمن برکاتی را که به‌دست آوردیم به آتش می‌کشد.‌
پیامبر اکرم(ص) فرمودند:
انَّ لِرَبِّکُمْ فی ایامِ دَهْرِکُمْ نَفَحاتٌ اِلّا فَتَعَرَّضُوا لَها
برای پروردگار شما در روزهای زندگی شما نسیم‌هایی است(همانا از سوى پروردگار شما در طول عمرتان نسيم‌هايى مى‌وزد)، توجه داشته باشید خود را در معرض آن نسیم‌ها قرار دهید، در بیان دیگری همین مضمون را فرمودند و بجای «فَتَعَرَّضُوا لَها» (خود را در معرض آن نسیم‌ها قرار دهید) فرمودند «إلّا فَتَرَصَّدوا لَها» یعنی منتظر آن نسیم‌ها باشید و به تعبیر دیگر، لحظات عمر خود را با درایت کامل رصد کنید، نکند آن نسیم‌های رحمت بگذرد و متوجه نباشید. جالب آن است که در ابتدای حدیث فرمودند (لربّکم) یعنی برای پروردگار شما، بدین ترتیب نتیجه می‌گیریم که این نسیم‌ها در پرورش جسم و جان ما مؤثر است.
با توجه ‌به سخن دیگر پیامبر(ص) که در استقبال از ماه رمضان فرمودند:
 أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّهُ قَدْ أَقْبَلَ إِلَيْکُمْ شَهْرُ اللَّهِ بِالْبَرَکَةِ وَ الرَّحْمَةِ وَ الْمَغْفِرَةِ
ای انسانها توجه داشته باشید که ماه خدا با رحمت و برکت و مغفرت بسوی شما آمد...
بنابراین بدون تردید یکی از آن زمان‌های پربرکت که دربردارنده نسیم‌های رحمت ‌الهی است ماه مبارک رمضان است و چگونه چنین نباشد و حال آنکه پیامبر فرمودند: خواب شما در این ماه عبادت است و نَفَس شما در این ماه، تسبیح.
عنایت کنید، تعداد نفس‌های خود را در این ماه اگر بتوانید بشمارید، به تعداد آنها ثواب تسبیح برای شما نوشته می‌شود.
بنابراین فرصتی بسیار بسیار پرارزش در اختیار ماست و آن‌قدر از نظر رسول ‌گرامی(ص) این فرصت ارزش دارد که در پایان خطبه شعبانیه فرمودند «شقّی» یعنی دورافتاده از سعادت و محروم کسی است که ماه رمضان بر او بگذرد و کاری نکند که مشمول مغفرت پروردگار باشد.
بدین منظور پیش از آن‌که هلال ماه مبارک رمضان در آسمان رحمت ‌الهی خودنمایی کند، ما به دوستان و عزیزان خود هشدار می‌دهیم برای بهره‌برداری از همه لحظات این سی شبانه‌روز، برنامه‌ریزی کنند.
1.       تلاش کنیم باب گناه را مطلقا به روی خود ببندیم و هر آنچه ممکن است باعث نافرمانی پروردگار شود از سر راه خود برداریم.
2.       از فرصت دعا و نیایش و راز و نیاز با پروردگار حداکثر استفاده را ببریم، خوشبختانه دعاهای شیرین و پرمحتوا همچون دعای افتتاح و ابوحمزه ثمالی و... در این ماه بسیار است و مخصوصاً در مضامین این دعاها تامل کنید تا ببینید امامان ما چگونه راه سخن گفتن با خداوند را به ما نشان می‌دهند، بگوییم و لذت ببریم و بدین‌ترتیب فاصله‌ها و حجاب‌هایی که بین ما و پروردگار متعال است با عنایت خودش برداریم.
3.       با توجه به اینکه ماه مبارک رمضان ماه نزول قرآن است بکوشیم هرچه بیشتر با این کتاب آسمانی اُنس بگیریم و در مقاطع مختلف، صبح، عصر، ظهر، شب، سحر، کتاب خدا را باز کنیم و چند آیه از آن تلاوت کنیم و اگر بتوانیم با ترجمه و تفسیر مختصر آن آشنایی پیدا کنیم. البته در این زمینه بتوانیم با مشاوران مذهبی خود در تماس باشیم چون قرآن کتابی است بسیار پرمحتوا و استفاده‌ی از آن برای کسانی که آشنایی با تفسیر ندارند فقط به تلاوت آن و ثواب قرائت آن محدود می‌شود.
4.       هم‌اکنون که بخاطر بیماری کرونا، اوقات بیشتری را در منزل می‌گذرانیم تلاش کنیم رابطه‌مان را با اهل منزل، با همسر و فرزند دوستانه‌تر کنیم و با ارتباط بیشتر با آنان، آن‌ها را به وظایف بندگی خداوند آشنا کنیم و بر صمیمیت خانوادگی و گرمی بیشتر با گرد هم بودن اعضاء خانواده بیفزاییم.
5.       در مورد کمک به خانواده‌های مستمند حتی‌المقدور بکوشیم، مخصوصاً ارحام و خویشاوندان. سعی کنیم از توجه به آنان و گذران وضع زندگی آن‌ها غافل نباشیم. زیرا از نکاتی که در روایات ما در استفاده از ماه ضیافت‌الهی توصیه شده صله رحم است.
6.       از برکات شب‌های قدر غافل نباشیم و حتماً برای آن شب‌ها از قبل برنامه‌ی مناسبی برای خود آماده کنیم.
7.       آخرین نکته اینکه با تمام توان بکوشیم زبان خود را کنترل نموده و کاملاً مراقب کلماتی که از دهان خارج می‌شود باشیم که گاهی یک دروغ یا یک غیبت یا یک سخن نابه‌جا خرمن برکاتی را که به‌دست آوردیم به آتش می‌کشد.‌
ضمناً چون برنامه‌های تبلیغی مانند سال‌های گذشته به‌صورت سنتی و یا تجمعی در مساجد و حسینیه‌ها ممکن نیست و بجای آن باید از فضای مجازی استفاده کنیم، سایت مسجد هدایت نیز به آدرس masjedhedayat.ir برنامه‌هایی را برای دوستان آماده کرده که می‌توانید استفاده کنید.
با التماس دعا از همه عزیزانی که با ما و مسجد هدایت و سایت مسجد در تماس هستند.

علی تهرانی، امام جماعت مسجد هدایت